0

Gdzie leżą Kaszuby?


Kaszuby to jeden z najciekawszych obszarów Polski i to zarówno pod względem krajobrazowym, jak i kulturowym. Zajmują sporą część północnej Polski, a konkretniej Pomorza Gdańskiego i wschodnią część Pomorza Zachodniego. Region ten słynie z malowniczych widoków, ciekawej architektury i własnego języka. Jest to miejsce wyjątkowe i pełne atrakcji, dlatego też Kaszuby cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów.

Gdzie właściwie są Kaszuby?

Wiele osób zastanawia się, gdzie znajdują się Kaszuby i czy miejsce, w którym spędzają wakacje, to jeszcze Kaszuby, czy już nie. Najogólniej rzecz ujmując, Kaszuby zajmują przede wszystkim Pomorze Gdańskie oraz część Pomorza Zachodniego. Region ten graniczy od południa z ziemią chełmińsko-dobrzyńską i Kujawami, a od wschodu z Kociewiem. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to sztywne granice. Warto tutaj dodać, że istnieją pewne różnice pomiędzy Kaszubami Południowymi, Północnymi i Środkowymi. Kaszuby znane są z przepysznej kuchni, bajecznych rezerwatów przyrody, ciekawych szlaków kajakowych czy tras rowerowych. Obszar ten tętni życiem, a wszechobecna przyroda pozwala się wyciszyć i odpocząć.  

Kaszuby — jakie to województwo?

Kaszuby obejmują obszar województwa pomorskiego, a konkretniej powiatów: puckiego, wejherowskiego, lęborskiego, bytowskiego, kartuskiego, kościerskiego, części chojnickiego i wschodniej części słupskiego. Nie wszyscy wiedzą, że w skład Kaszub wchodzą również popularne nadmorskie miejscowości wypoczynkowe, takie jak: Władysławowo czy Jastrzębia Góra.

Czy Gdańsk to Kaszuby?

A jak wygląda sytuacja w przypadku Trójmiasta? Czy Gdańsk to Kaszuby? Jest to przedmiotem wielu sporów i dysput, ale najczęściej odpowiedź brzmi: tak. Gdańsk powszechnie uznaje się nie tylko za kaszubskie miasto, ale również stolicę regionu. Co prawda, wielu gdańszczan nie zdaje sobie sprawy, że na terenie dawnego Gdańska tworzyła się wieki temu kultura kaszubska, która obecnie (w przypadku Gdańska) zdaje się już nieco zapomniana na rzecz najnowszej historii miasta, tj. tej po II wojnie światowej.   Warto jednak wiedzieć, że o tytuł stolicy Kaszub od wieków walczą też inne miasta, takie jak: Kartuzy, Wejherowo, Lębork, Puck czy Kościerzyna. Ze względu na liczebność mieszkańców i fakt, że za czasów Świętopełka II Wielkiego, Gdańsk był głównym miastem niepodległego państwa, to właśnie jego uznaje się za stolicę całych Kaszub. Z kolei Kościerzynę uznaje się za centrum kulturalne regionu. 

Gdzie leżą Kaszuby na mapie?

Kaszuby rozpościerają się od Przechlewa przez Kościerzynę, Bytów, Łęczyce, Kartuzy, Gdańsk, Gdynię i Sopot aż po Puck i Hel. Wyznaczenia granic Kaszub podjął się prof. Jan Mordawski. Według jego ustaleń wyglądają one następująco:

Kaszuby stanowią obszar o bogatej różnorodności, którą najlepiej rozpatrywać przez pryzmat ich geograficznego podziału na północ, południe i środek. Każda z tych części regionu kryje w sobie niepowtarzalne skarby i atrakcje.  

Kaszuby Północne

W przypadku Kaszub Północnych mowa przede wszystkim o plażach, morzu i słońcu. Popularnością cieszy się tutaj zwłaszcza Zatoka Pucka, którą Kaszubi zwykli nazywać Małym Morzem. Turyści chętnie korzystają również z uroków sanktuarium w Swarzewie czy kurortowych miejscowości, takich jak: Władysławowo, Chałupy, Jastarnia czy Jastrzębia Góra. Odnajdą się tutaj zarówno osoby szukające aktywnego odpoczynku, jak i te pragnące spędzić urlop na błogim relaksie na plażach. Kaszuby Północne to również ciekawa historia, kultura i liczne parki krajobrazowe.  

Kaszuby Południowe

Równie interesujące z perspektywy turysty są Kaszuby Południowe, a więc teren, w którego skład wchodzą powiaty: chojnicki, tucholski, bytowski, człuchowski i kościerski. Co ciekawe, to właśnie Chojnice nazywane są Bramą Kaszub. Obszar ten słynie z malowniczych jezior polodowcowych, rzek, lasów sosnowych oraz torfów. Na południu Kaszub znajduje się Kaszubskie Morze, czyli jezioro Wdzydze. To tam płynie też uwielbiana przez kajakarzy rzeka Brda. Miłośnicy historii także znajdą coś dla siebie — w tym np. słynne Kamienne Kręgi w Odrach, które mają przeszło 2 tysiące lat.  

Kaszuby Środkowe

Przepięknie jest też w środkowej części Kaszub. Znajdziemy tam m.in. tzw. Szwajcarię Kaszubską — niezwykle zróżnicowany teren, który przecinają liczne rzeki, jeziora i wzgórza. Tutaj zlokalizowana jest też Wieżyca, czyli najwyższe wzniesienie północnej Polski. Miejsce to żyje zarówno latem, jak i zimą ze względu na fantastyczne warunki do uprawiania sportów zimowych. 

Kaszuby Zachodnie

Osoby szukające połączenia aktywnego i leniwego wypoczynku oraz rodziny z dziećmi bardzo często wybierają zachodnią część Kaszub. To tutaj położony jest urokliwy i kameralny Hotel Aubrecht — miejsce łączące bliskość natury z luksusem. Nasz obiekt znajduje się w bezpośredniej okolicy Jeziora Szczytno w miejscowości Koprzywnica. Okolica ta słynie z przepięknych lasów, niesamowitych krajobrazów i licznych tras kajakowych oraz rowerowych. Odwiedzając tę część Kaszub, warto odwiedzić także sędziwe Bory Tucholskie i zapoznać się z kulturą Borowiaków — grupy etnograficznej pochodzenia kaszubskiego.  

Kaszuby — jakie miasta warto odwiedzić?

Kaszuby to nie tylko duże i znane miasta, takie jak: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Puck czy Chojnice. To również wiele innych mniejszych miejscowości, którym trudno odmówić uroku. Wśród nich warto wymienić np. Człuchów — miasto o bardzo ciekawej historii, gdzie przez wieki znajdował się średniowieczny gród, a później twierdza zakonu krzyżackiego.   Okolica Człuchowa to przede wszystkim jeziora, malownicze morenowe wzgórza i gęsto porośnięte lasy. Zaledwie kilkanaście kilometrów dzieli Człuchów od wspomnianej już Koprzywnicy i Jeziora Szczytno. Niedaleko znajdują się też Bory Tucholskie i Chojnice. Oczywiście, każdy region Kaszub ma swoje zalety, dlatego też warto systematycznie odkrywać kolejne tajemnice pomorza. Tym bardziej że trudno o bardziej sielskie widoki w połączeniu z rewelacyjną kuchnią, ciekawą historią i licznymi atrakcjami. Dobrym pomysłem może być zarówno tradycyjny wypoczynek nieopodal Jeziora Szczytno, jak i objazdówka po okolicznych miejscowościach. Popularnym rozwiązaniem są też wakacje zarówno na południu, jak i północy Kaszub. Po błogim odpoczynku w okolicy Koprzywnicy można udać się dalej w kierunku Pucka, by odkrywać tamtejsze wsie i miejscowości aż po sam Hel.