Kaszuby to malownicza kraina położona w północnej Polsce, która przyciąga turystów przyrodą i bogatą kulturą. To idealne miejsce na aktywny weekend z rodziną lub przyjaciółmi. Oto kilka sugestii, jak w pełni wykorzystać czas na Kaszubach.
Weekend na Kaszubach możesz rozpocząć od spaceru przy Jeziorze Szczytno, które jest siedliskiem m.in. kormoranów, gągołów (gatunek kaczki) i perkozów. Zamiast spaceru możesz wybrać przejażdżkę rowerem wodnym, tratwą lub spływ kajakowy, bowiem do jeziora wpływa jedna z kaszubskich rzek – Brda. Jeśli zapuścisz się dalej w Bory Tucholskie, możesz wybrać jeden z wielu szlaków turystycznych, które prowadzą przez malownicze tereny leśne i pozwolą Ci poznać uroki tego obszaru.
Słynie z pięknych, piaszczystych plaż. Możesz spacerować wzdłuż brzegu, zbierać muszelki, a nawet odważyć się na orzeźwiającą kąpiel w morzu. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, odwiedź Nadmorski Park Krajobrazowy na Helu, gdzie można podziwiać wydmy, lasy i unikalne ekosystemy. Latarnia Morska to symbol Helu i warto zobaczyć ją z bliska. Można też wspiąć się na górę, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę i Morze Bałtyckie. Wnętrze latarni stanowi również muzeum, gdzie można dowiedzieć się więcej o historii morskiej regionu. Na Półwysep dojedziesz samochodem, pociągiem lub tramwajem wodnym z Gdańska.
Jeśli rozważasz wypad na Kaszuby na weekend, pamiętaj, że jest to region jezior, więc warto spędzić czas na relaksującym rejsie po tutejszych wodach. Można wynająć łódkę, kajak lub jacht i odkrywać urokliwe jeziora, takie jak Jezioro Wdzydzkie, Jezioro Raduńskie czy Jezioro Ostrzyckie. To doskonały sposób na obcowanie z naturą i podziwianie malowniczych pejzaży.
Spędzając weekend na Kaszubach, warto wybrać się na choćby kilkugodzinny spływ kajakowy. Jedną z najpopularniejszych rzek jest Wda, wybierana przez rodziny z dziećmi oraz kajakarzy, którym bardziej zależy na podziwianiu przyrody niż ekstremalnych doznaniach. Wda płynie przez Bory Tucholskie i Parki Krajobrazowe – Wdzydzki oraz Wdecki. Większość spływów kończy się na wysokości Jeziora Żur w Tleniu, który także stanowi dużą atrakcję turystyczną ze względu na malownicze położenie. Jeśli zdecydujesz się minąć Tleń, dotrzesz kajakiem aż do zamku krzyżackiego w Świeciu. Po drodze miniesz także Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich oraz rezerwat archeologiczny „Kamienne kręgi” koło Miedzna. Każde z tych miejsc warte jest postoju i odwiedzin.
W parku miniatur i dziecko, i dorosły może się poczuć jak Guliwer w krainie liliputów. W Kaszubskim Parku Miniatur królują budowle charakterystyczne dla tego regionu: dworki, zamki, kościoły. Co miesiąc pojawia się nowa atrakcja, a park jest na bieżąco udoskonalany. Poza charakterystyczną, kaszubską zabudową zobaczymy tu także słynne konstrukcje z całego świata: Sfinksa, Statuę Wolności, Big Bena czy Chrystusa z Rio. Jeśli planujesz Kaszuby na weekend z dziećmi, wpisz Park Miniatur do grafiku.
To perełka na skalę europejską – jedna z najlepszych tras rowerowych w całej Polsce, podzielona na trzy szlaki o różnym stopniu trudności. Niezbyt zaawansowanym rowerzystom oraz rodzinom spędzającym weekend na Kaszubach polecamy szlak zielony. Jest najłatwiejszy, ale również najbardziej malowniczy. Liczy 42 km, a jego przejechanie zajmuje ok. 5 godzin. Trasa, która biegnie wzdłuż kaszubskich rzek oraz jezior, rozpoczyna się w Chojnicach, a kończy w Męcikale. Po drodze obejrzysz ciekawe zespoły z pałacami i parkami, pochodzącymi z XIX wieku w Czartołymie i Krojantach. W Mylofie znajduje się natomiast jedyna w Polsce zapora schodkowa, która jednocześnie jest początkiem Wielkiego Kanału Brdy.
Zaawansowani rowerzyści, planujący Kaszuby na rowerowy weekend, docenią żółty szlak. Rozpoczyna się w miejscowości Charzykowy i pozwala na zwiedzenie lewej strony Jeziora Charzykowskiego, nazywanego również kaszubskim morzem. Po drodze miniesz Wzgórze Wolności oraz dawną granicę polsko-niemiecką, przy której stoją budynki straży. Za Drzewiczem wjedziesz na teren Parku Narodowego Bory Tucholskie.
Nieco łatwiejszą i krótszą opcją jest szlak czerwony, który również rozpoczyna się w Charzykowych i kończy w Czersku. Trasa składa się głównie z asfaltowych dróg, nie ma na niej wielu podjazdów i przewyższeń. Z kolei czarny szlak jest krótki (32 km), ale za to bardzo intensywny. Pozwala także na podziwianie natury i pięknych widoków, jak np. te wokół Jeziora Karasińskiego.
Kaszuby oferują wiele urokliwych plaż nad jeziorami, gdzie można wypocząć i cieszyć się letnim słońcem. Jeśli spędzasz tu letni weekend, wybierz się na plażę nad Jezioro Wdzydzkie lub Jezioro Żarnowieckie i zrelaksuj się na leżaku, wygrzewając się w promieniach słonecznych. Możesz również spróbować swoich sił w różnych sportach wodnych, takich jak żeglarstwo, windsurfing czy kajakarstwo. Jeśli wolisz maksymalny relaks – wybierz rower wodny w jednej z licznych wypożyczalni sprzętu wodnego.
Najlepiej taki, podczas którego zasmakujesz tradycyjnej, kaszubskiej kuchni. Słynie ona z bogactwa smaków i wykorzystania lokalnych składników. W wielu miejscowościach zaopatrzysz się w regionalne sery, wędliny i miody prosto od gospodarzy. W sezonie koniecznie skuś się na najlepsze w Polsce kaszubskie truskawki. Jeśli wolisz wstąpić do jednej z lokalnych restauracji, spróbuj kiszki kaszubskiej, tradycyjnej kaszubskiej zupy rybnej, pierogów z jagodami lub ziemniakami, oraz kaszubskiego smalcu.
Podczas weekendu na Kaszubach warto zahaczyć o Trójmiasto. W Gdańsku odwiedź „starówkę” nazywaną tutaj Głównym Miastem, z charakterystycznymi kamienicami i słynnym Długim Targiem. Gdynia słynie z malowniczej promenady nadmorskiej i portu, a Sopot przyciąga turystów m.in. słynnym Molo, licznymi klubami i restauracjami.