Kaszuby są regionem, który każdego roku przyciąga wielu turystów. Od pierwszej chwili potrafią zauroczyć pięknem krajobrazów, długą historią i ludowym folklorem. Chociaż to najczęstsze motywy wyboru tego miejsca na spędzenie urlopu, to warto o tym pomyśleć także przez wzgląd na liczne tajemnice. To prawdziwa gratka dla fanów zagadek, ciekawostek historycznych i sekretów. Jakie ciekawe miejsca na Kaszubach można znaleźć?
Zanim przejdziemy do tajemnic, musimy wspomnieć o niezwykłych walorach krajobrazowych Kaszub. Są tutaj liczne jeziora rynnowe i zalesione niewielkie wzgórza. Tak unikatowa rzeźba terenu doczekała się nazwy Szwajcaria Kaszubska i znajduje się na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. O niektórych punktach przyrodniczych krąży wiele legend.
Najbardziej zagadkowymi miejscami bez zwątpienia są kamienne kręgi, jakie można znaleźć we wsi Węsiory. To niewielka wieś położona nad Jeziorem Długim. Kamienne kręgi to formacje powstałe z dużych głazów, wokół których znajdują się mniejsze kurhany i kamienie. Gdzie w tym aura tajemniczości? Uważa się, że to miejsce ma niezwykłą moc. Kamienie mają być starym cmentarzyskiem. Zdaniem archeologów to tutaj pochowani są Gotowie. Kamienie są symbolem przodków, ale mogą też wyznaczać granice terytorium. Do teraz wierzy się w obecność magii, a jeśli ktoś źle się poczuje w kręgu, musi natychmiast z niego wyjść.
Chcąc odwiedzić tajemnice miejsca na Kaszubach, możemy w poszukiwaniu kręgów zawitać do innej miejscowości. Odry to także wieś, ale nad Jeziorem Odrzyckim. Kamienne kręgi i kurhany były własnością ludności bałtyckiej, a ich pochodzenie datuje się na II-III w. n.e. Te kręgi również były miejscem pochówków, a na jednym z kamieni znajduje się symbol runiczny oznaczający życie bądź ochronę.
Ze względu na to, że kamienne kręgi wzbudzają wiele emocji, wokół nich powstało sporo legend. Część osób wierzy, że w miejscach tych można spotkać duchy lub demony, inni natomiast liczą na to, że poprzez kontakt z kamieniami mogą zyskać zdrowie i szczęście. Są też teorie mówiące o tym, że kamienie pozostawili po sobie kosmici, którzy przed wiekami odwiedzili Ziemię. Nie do końca wyjaśnione pochodzenie kręgów w połączeniu z tak barwnymi historiami sprawia, że są to obowiązkowe miejsca, jakie trzeba podczas pobytu w tym regionie odwiedzić. Czy są jeszcze jakieś inneciekawe miejsca na Kaszubach? Oczywiście!
Następnym punktem, który owiany jest aurą tajemnicy to Głaz Szmaragdowy. To jeden z diabelskich kamieni inaczej głazów narzutowych. Jeśli wierzyć legendzie, to został rzucony przez samego diabła do Jeziora Szmaragdowego. Już na pierwszy rzut oka wyróżnia się na tle innych okolicznych kamieni. Jest duży, zielony, ma kształt serca, a wokół są mniejsze kamienie. To jest coś, co przyciąga nie tylko osoby, które interesują tajemnicze miejsca na Kaszubach, bo kamień jest zagadką również dla historyków i geologów.
Kiedy będziemy na Kaszubach, zaplanujmy wycieczkę na Łysą Górę. Nie jest to co prawda tak okazałe wzniesienie, jak te wchodzące w skład pasm górskich na południu kraju, ale robi wrażenie. Zimą jest tutaj raj dla narciarzy i snowboardzistów. Jednak tym, co do niej przyciąga, jest barwna przeszłość. Łysa Góra jest przedmiotem licznych legend. Dawniej wierzono, że jest to święta góra Słowian. To właśnie tutaj odbywały się najważniejsze religijne obrzędy i składano ofiary bogom. Wraz z upływem czasu stała się miejscem służącym rekreacji. W latach 90. odnowiono znajdujące się tam schronisko i wierzę widokową. Teraz Łysa Góra jest całoroczną atrakcją turystyczną i jest jednym z największych znajdujących się w regionie ośrodków narciarskich.
Swoje tajemnice mają także kaszubskie jeziora, a szczególnie Jezioro Wdzydze. Jest położone w malowniczej okolicy i zachęca do odpoczynku na łonie natury. Oprócz tego niczym magnes przyciąga historiami o duchach mieszkających w głębinach i skarbach, jakie na dnie czekają na odkrycie. Być może, jeśli wybierzemy się tam nocą, ujrzymy ducha rycerza strzegącego skarbu, ducha rybaczki zakochanego w żeglarzu albo ducha mnicha, który za życia był ciekawy świata?
Wzgórze Człowieka to kolejna wyjątkowa lokalizacja przyciągająca poszukiwaczy przygód. To niewielkie wzniesienie znajduje się w okolicy jeziora Raduńskiego. Na jego szczycie znajdziemy kolejny kamienny krąg, który jak wiemy z tego, co było wcześniej, jest cmentarzem bądź przedmiotem kultu. Jedno z ludowych podań mówi, że na Wzgórzu Człowieka został pochowany pierwszy człowiek zamieszkujący Kaszuby, inna, że jest to miejsce pochówku wielkiego wodza. Podobnie jak w poprzednich miejscach, część osób uważa, że można zetknąć się z mocami nadprzyrodzonymi, spotkać duchy albo znaleźć skarb.
Kiedy już odurzeni magią będziemy chcieli odwiedzić atrakcje turystyczne już o nieco bardziej przyziemnym charakterze, to na Kaszubach również je znajdziemy. Na fanów historii czekają m.in. różne muzea. Warto odwiedzić Skansen Wsi Kaszubskiej w Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Akordeonu albo Kaszubski Park Etnograficzny. Wrażenie robi Zamek w Bytowie i Dworek Wybickich w Sikorzynie. Jeśli będziemy chcieli dłużej przebywać na łonie natury, to koniecznie musimy odwiedzić Słowiński Park Narodowy słynący z ruchomych wydm i Krzyż Jezior Wdzyńskich.
Jak widać, wybierając się na Kaszuby, na nudę narzekać nie można. Jest wiele ciekawych i nietuzinkowych miejsc, w których dotkniemy historii i ludowych wierzeń. Kiedy więc będziemy planować to, gdzie spędzić kolejny urlop, warto mieć na uwadze właśnie Kaszuby i okolice. A kiedy już poznamy tajemnicze miejsca na Kaszubach i zapragniemy odpoczynku, wystarczy zarezerwować nocleg w eleganckim hotelu, gdzie będziemy mogli rozsmakować się w wyśmienitej kuchni regionalnej i zrelaksować się w strefie SPA.